Alergijske bolesti dišnog sustava uzrokovane su preosjetljivošću na neke tvari iz okoliša s kojima u dodir dolazimo putem dišnog sustava. Simptomi alergijskog rinitisa slični su prehladi, no traju duže i javljaju se uvijek u isto doba godine. To su kihanje, curenje vodenastog sekreta, otok krvnih žila (kongestija) koji se osjeća kao začepljenost nosa i otežano disanje, često uz smanjenje ili potpuni gubitak osjeta mirisa te svrbež i suzenje očiju a ponekad i svrbež zvukovoda. Uzroci alergijskog rinitisa su cjelogodišnji ili sezonski alergeni.
Dok su kod cjelogodišnjeg rinitisa uzroci najčešće sastojci kućne prljavštine, osobito grinje ili spore pljesni, alergija na životinjsku dlaku i hranu ispoljava se nakon kontakta s alergenom.
Oblik rinitisa koji se javlja samo u određeno doba godine zovemo sezonski alergijski rinitis, a uobičajeni termin peludna groznica objedinjuje alergijsku hunjavicu i alergijski konjuktivitis. Pojavljuje se u vrijeme kada se u zraku nalaze čestice peludi stabala, trava ili korova, a simptomi su izraženiji što je količina peludi u zraku veća. Najčešće se javlja u proljeće i ljeto, a najveća koncentracija polena je ujutro, za sunčanih i vjetrovitih dana u vrijeme cvjetanja (polenacije). Najranije počinje sezona polenacije drveća – u veljači i ožujku (najranije počinje cvjetati lijeska, a lipa cvjeta tek u lipnju). Najčešći uzročnici alergije su breza, lijeska, bagrem, lipa, čempres, borovi. Trave cvatu od travnja do srpnja, a simptome alergije najčešće uzrokuju mirisavka, vlasnjača, zob, repak, raž i žitarice. Najkasnije nastupa sezona polenacije korova od kolovoza do listopada. Zlatnica, ambrozija, crkvina, pelin i trputac najčešće su uzročnici alergije među korovima. Među njima, polen ambrozije jedan je od najjačih i najagresivnijih polenskih alergena.
Osim simptoma u nosu i očima, mogu se pojaviti i glavobolja, vrućica, gubitak apetita, slabost i malaksalost. U osoba alergičnih na pelud, osobito ako simptomi alergije nisu pravovremeno i ispravno liječeni, mogu se javiti i asmatičke tegobe.
U liječenju alergijskog rinitisa primjenjuju se preventivne mjere i različiti terapijski postupci. Najučinkovitija preventiva je izbjegavanje izloženosti alergenu i poboljšanje okoliša u čemu može pomoći bioprognoza koja se i kod nas već nekoliko godina redovito objavljuje u medijima. Pomoći će i peludni kalendar koji predstavlja obavijest o razdobljima prisutnosti peludi određenih biljaka u zraku u određenom klimatskom području. Tako bolesnici koji su informirani o pojavi pojedinih sezonskih alergena u zraku mogu prilagoditi svoje aktivnosti na način da što manje dolaze u kontakt s njima, prevenirajući na taj način pojavu simptoma.
Izvor: http://www.belupo.hr/Default.aspx?sid=12532
Izvor fotografije: http://draxe.com/the-top-5-natural-allergy-fighters/